Tour "Love stories of Kaunas"

city
Kaunas
25
26
27
28
clock
2 hours
19.99
€ / pers.
group
6 - 30

Tour “Romantic Kaunas”. Walking through Kaunas Old Town streets and courtyards we’ll rediscover Kaunas  as romantic, cozy, and sometimes mysterious town. Kaunas Castle, the old convent buildings, villages will utter to you about the history which bends over age events, adventures, peripeteia of their new life.  Professional tour guide will reveal to you the secrets of Bona Sforza, she will  share the secret of Bernardinai fish pie recipe, you will also hear about the mysteries of Nemunas and Neris junctions.

Meeting place:

Near Kaunas castle bridge.


Note: outside.

You can order this entertainment only for the individual group. Here
Preliminary number of participants:
-

+

Name:

Email:

Phone:

Your comment:

*We'll contact You during the 1 working hour
Daiva G.
2019-07-30
Labai patiko ekskursija, labai sauni gide Laimute. Pasakojo labai idomiai, nenuobodziai, nuosirdziai. Tikrai rekomenduosim Jus ir pacios dar pasinaudosim Jusu paslaugomis.
Juozas S.
2015-11-07
Praėjo ekskursija gerai, gidė taip pat patiko, labai įdomiai pasakojo su įdomiais istoriniais faktais, bet labai jau sušalome, kas šiek tiek slėgė nuotaiką.
Aistė B.
2015-02-14
Eskskursija labai patiko, gidė Laima įdomiai pasokojo ir jos dėka sužinojom daug apie savo miestą. :) Ir šiaip labai miela "moteryte".
Daiva L.
2015-02-14
Ekskursija patiko. Gidė buvo fantastiška... Tik gaila, kad buvo labai šaltas vakaras... Aišku, oro neužsakysi. Daugiau tokių renginių. Ačiū už idėją.